ארמונות בבריסל

ארמונות מבצרים וטירות בבריסל

מיליוני תיירים מכל העולם מבקרים בטירות ובארמונות הקסומים שהפכו עם השנים להיות חלק בלתי נפרד מההיסטוריה, מהארכיטקטורה ומהנוף של בריסל בפרט ובלגיה בכלל. אלו ארמונות מפוארים וטירות ענק שבהם חיו עד לפני מאות שנים בני משפחות המלוכה של בלגיה. חלק מהארמונות נשרפו, חלק נהרסו, אך כמעט כולם שוחזרו והיום חלקם משמשים כמוסדות רשמיים של המדינה, חלקם כמוזיאונים, חלקם משמשים לאירועי תרבות וחלקם עדיין משמשים את בני המלוכה, אם כי לא למגורים. כאן מתחתנים בני המלוכה,

כאן מממשים המלך ועוזריו את תפקידם בניהול המדינה כמשרדים, כאן נמצאים אולמות מפוארים לקבלת אורחים רבי מעלה או דירות לאירוח של ראשי מדינות המבקרים בבריסל.

ארמונות המלוכה הם מבנים מרשימים מבחוץ ומפנים. יש בהם אוצרות אומנות, מיצגים ארכיטקטוניים, עיצוב מהודר, תערוכות זמניות ועוד. ביקור בארמונות המלוכה של בריסל מאפשר לנו לחזור לימים עברו "ולהתבשם" מאבק מלוכה לרגע אחד.

הנה כמה מהארמונות המפורסמים של בריסל

1. הארמון המלכותי של בריסל
2. ארמון הצדק בבריסל
3. ארמון קודנברג

 

הארמון המלכותי של בריסל

הארמון המלכותי של בריסל (Royal Palace of Brussels) הנמצא מול בתי הפרלמנט, לצד הפארק המלכותי הוא אחד הבניינים היפים והמרשימים של העיר בריסל. הארמון אינו משמש למגורי המשפחה המלכותית, אך הוא המקום שבו המלך מטפל בענייני המדינה. כאן נמצאים המשרדים של המלך והמלכה וכאן גם נמצאים המשרדים של מרשל החצר, ראש הקבינט של המלך, ראש משק הבית הצבאי ועוד. הארמון כולל גם את חדרי המדינה שבהם מתקיימות קבלות פנים גדולות ורשמיות וגם את הדירות שבהן מארח המלך ראשי מדינות זרות המגיעים לביקורים רשמיים.

המבקרים בארמון המלכותי יכולים לשוטט בין החדרים ולהריח קצת את "ריח המלוכה". בשיטוט בחדרי הארמון נראה עבודות אמנות מרשימות, גרם מדרגות מפואר עם מדרגות משיש לבן ומעקות משיש ירוק מעוטרות בעיטורי ברונזה, פסלים ודיוקנאות של שושלת המלכים הבלגים, מנורות ברונזה המעוצבות במוטיבים של "העבד הגוסס" ו"העבד הסורר" של מיכאלאנג'לו, ציורי תקרה, שטיחים עתיקים ומרשימים ועוד.

בארמון המלכותי נמצא חלק חשוב מהאוסף המלכותי המורכב מדיוקנאות של ראשי מדינה, כלי כסף, כלי פורצלן וקריסטל שעדיין משמשים בנשפים ממלכתיים ובאירועים רשמיים.
בחדר העמודים שהיה בעבר אזור קבלת הפנים למשפחות האצילים נבקר בחדר שבו התחתנו בני המלוכה, המלך לאופולד השני, הנסיכה שרלוט, הנסיך אלברט מליאז ,המלך בודואן ועוד ובהיכל המראות נכיר את המקום שבו מתקיימות קבלות הפנים לאישים בינלאומיים ושגרירים החדשים המתקבלים על ידי המלך.

הארמון המלכותי של בריסל

 

ארמון הצדק בבריסל

ארמון הצדק של בריסל (Palace of Justice Brussels) המהווה משכן לבית המשפט העליון של בלגיה זהו ארמון הצדק הגדול ביותר בעולם. השטח שלו הוא 40,000 מ"ר, יש בו מעל ל- 250 חדרים כולל 27 אולמות משפט מרשימים וכיפה המגיעה לגובה של מאה מטרים. 

לאדריכל שבנה את המבנה, יוסף פולארט, הייתה מטרה ברורה לעשות הכול כדי להרשים גם מבפנים וגם מבחוץ ולבנות מקום סמלי שנושא היסטוריה כבדה, ולא בכדי היכל הצדק ממוקם ב"מון דה גרלו", מקום שבו הוצאו להורג מורשעים בימי הביניים.

ואכן, היכל הצדק הוא אחד המונומנטים המרשימים בעיר. גם מי שאינו חובב אדריכלות יעמוד נפעם מול הבניין המרשים ומול הכניסה אל האולם המרכזי ואם מטפסים לראש הבניין אפשר ליהנות מתצפית עוצרת נשימה של החלק התחתון של העיר בריסל.

הבנייה של היכל הצדק נמשכה שבע עשרה שנים, ולצורך הבנייה הופקע אדמות של רובע הפועלים בחלק התחתון של העיר. האדריכל שרצה לבנות את ההיכל בצורת אנדרטה שתסנתז את ההיסטוריה של האנושות בארכיטקטורה של בניין אחד נפטר עוד לפני שהבנייה הושלמה. 

ארמון הצדק בבריסל

 

ארמון קודנברג

ארמון קודנברג (Palace of Coudenberg) הנמצא בראש גבעת קודנברג היה בימי הביניים בית המגורים של שליטי העיר. הוא היה יחסית קטן בגודלו, אך נחשב למפואר מאוד.

בסביבות שנת 1100 עזבו הרוזנים של לובן ובריסל את מקום מושבם בקרקעית עמק נהר הסן ובנו טירה במרומי קודנברג, במקום שבו הם הרגישו בטוחים יותר מפני שיטפונות ומשם הם שלטו על העיר. מאז מאה ה-12 והלאה שימשה הטירה המפוארת לאחד ממעונותיו העיקריים של המלך קרל החמישי.

בשנת 1732 ניזוקה הטירה בשריפה וארבעים שנה אחר כך הרסו את שרידיו כדי להקים מבנה חדש לחצר המלכות, את הפאלאס רויאל. את השרידים של הארמון הישן אפשר לראות באתר ארכיאולוגי המתפרס עד הפאלאס רויאל. אפשר לטייל בין החללים התת קרקעיים שהיו בעבר חלק מהמבנים שנהרסו. 

סיכום

חלק בלתי נפרד מהנוף הקסום של בריסל ובלגיה הם אותם ארמונות מפוארים, טירות ענק ומצודות בהם חיו עד לפני כמה מאות שנים אברים ואנשי אצולה של בית המלוכה הבלגי. כיום מרבית הארמונות שוחזרו והפכו למוזיאונים, הטירות מארחות הרכבים מוזיקאליים לקונצרטים ואירועי תרבות וכן לביקור של מיליוני תיירים מכל העולם.

גם אם הגעתם לבריסל לביקור קצר, על הארמונות בבריסל לא כדאי לוותר. סיור בארמונות יחשוף אותנו למבנים מפוארים בסגנונות בנייה שונים, להיסטוריה המלכותית של בלגיה, לעושר ולפאר של ימים עברו.

בקטגוריה ארמונות בבריסל תמצאו מידע מורחב ועדכני על ארמונות, טירות ומצודות בבריסל. שעות פעילות, דרכי הגעה, עלויות כניסה וכן מידע על אירועים שונים ואפשרות רכישה מוקדמת של כרטיסים בהנחה

המומלצים שלנו
מלונות כשרים בבריסל
מאנקן פיס - Manneken Pis
אוטוורלד בריסל - Autoworld
סיור מבריסל לברוז'
האטומיום - Atomium
בריסל זה לא רק שוקולד בלגי