מאנקן פיס - Manneken Pis

הברנש הקטן שמשתין במזרקה של בריסל

מדרום לכיכר הגראן פלאס בבריסל נמצא אחד הסמלים המוכרים של בריסל: פסל הילד המשתין (מאנקן פיס). אם רוב הילדים לומדים בשלב מסוים בחייהם שגופם אינו מזרקה, הילד המשתין כבר עושה את שהוא עושה במשך כמה מאות שנים.

על פי המקורות מזרקה היתה במקום כבר משנת - 1381 ואילו הברנש הקטן שמשתין (Manneken Pis) נבנה מאוחר יותר באמצע המאה ה- 15. המזרקה והפסל עברו תהפוכות רות והפסל של המאנקן פיס אותו אנו רואים היום נבנה מאוחר יותר, ב- 1618 לבקשת עיריית בריסל.

מסתבר שערים בלגיות נוספות לקחו דוגמה מאחותם הגדולה וגם בהם נבנו פסלי ילדים משתינים, אך מאנקן פיס של בריסל יש רק אחד... הפסל נתן השראה לאמנים רבים בבריסל והיה סמל לחופש, שחרור, נהנתנות וחיים ללא דאגות עבור תושבי העיר.

מאנקן פיס - פסל הילד המשתין בבריסל

הילד המתלבש

פסל הילד המשתין אינו עומד תמיד עירום. מדי פעם הוא זוכה להתלבש. עד היום זכה הילד ללבוש כשמונה מאות תלבושות שונות המוצגות במוזיאון העיר. מושל בוואריה פתח במסורת של הלבשת הילד בשנת 1698. מאז הולבש הילד מאות פעמים ומיטב מעצבי האופנה העניקו לו מבגדיהם. הוא אפילו הולבש בתלבושת זהב, תלבושת שהעניק לו לואי ה- 15 בכבודו ובעצמו. פעם אחת הוא הולבש בבגדים בצבעי דגל ארה"ב לכבוד חגיגות 4 ביולי.

פסל הילד המשתין – מאנקן פיס נמצא בסמטה קטנה בקרבת בית העיריה של בריסל, אזור מרכזי מאוד וגם בשל כך הוא זוכה לביקורים רבים מאוד, במיוחד על ידי התיירים המגיעים לבריסל ורואים בו חלק בלתי נפרד מן האתרים המרכזיים בעיר.

ילד, מי אתה?

ישנם סיפורים ואגדות רבים לגבי זהותו של הילד המשתין - מיהו, והאם יש ילד אמיתי שהיווה השראה לבונה הפסל, ז'רום דיקנואה. סיפור אחד אומר שהילד המשתין הוא למעשה גודפרי, הדוכס של לוון, כשהיה בגיל שנתיים. הילדון הפך לדוכס בגיל זה כשאביו מת. מספרים כי כשיצאו חייליו למלחמה הוא נקשר לעץ והשתין על חיילי האויב וכך הביא את הניצחון.

גם אגדה מאוחרת הרבה יותר מספרת על ילד שהציל את בריסל בזמן מלחמה והפצצות כשכיבה פתיל של פצצה באמצעות השתנה עליו. אגב, הילד המשתין כבר לא לבד. לפני כשלושים שנה נולדה לו אחות קטנה, הילדה המשתינה, הצעירה ממנו בכשלוש מאות שנה...

 

כתבות שאולי יעניינו אותך